Sık Sorulan Sorular

Amputasyon geçirmiş bir kişinin kafasında bir çok soru belirecektir. Burada bu sorularınızın en yaygınlarına cevap bulabilirsiniz, eğer cevabını aradığınız soruyu aşağıda bulamıyorsanız bizimle iletişime geçip ayrıntılı bilgiye sahip olmanızda mümkün.

Çocuklarda en erken kaç yaşından itibaren protez uygulanabilir?

6 ay 13 ay arasında uygulama yapılilir.

Protezin Ömrü ne kadardır?

Protezin ömrü, kullanım ve çevre şartlarına bağlıdır. SGK 2 yılda bir tamirini karşılar, bazı protezlerde 5 yılda bazı protezlerde 10 yılda bir defa yenileme hakkı verir

Protezimle banyo yapabilirmiyim ?

Özel olarak banyo ve yüzme için üretilmemişse , hayır
Günümüzde banyo ve deniz için normal silikonlu protezlerden daha uygun fiyatlı protezler üretilmektedir

Silikon soketim neden çok çabuk koku yapıyor?

Silikon soketin iç ve dış yüzeyini ılık sabunlu bezle her kullanımdan sonra temizlenmesi, bu yüzeylerde kir ve kokuya yol açan bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Silikon, moleküler yapısı nedeni le  suyu içine çeken bir bileşendir. Sürekli su (ter ve nem) ile karşılaşan silikon , bir süre sonra hacmi artarak elastikiyetini kaybeder.  Bunun önüne geçebilmek için, çift silikon soketi, 1 günlük dönüşüm süreci ile kullanmanızı öneriyoruz. böylece kullanım süresi tek sokete oranla 4 katına çıkar.

Protezimle araba kullanabilir miyim?

Amputasyon sonrası araba kullanma konusu ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Çoğu durumda sadece otomatik vitesli arabaları kullanabilirsiniz.

Protezimle yüzebilir miyim?

Günlük kullandığınız proteziniz yüzmek veya banyo yapmak için uygun değildir. Bazı durumlarda yüzme için ayrı bir protez yapılabilir. Bu konuda protez teknikerinizle görüşün.

Ne zaman yeni bir proteze ihtyiaç duyacağım?

Bu sorunun da genel olarak cevabı yoktur. Eğer soketiniz uyar ve başka problemler çıkmazsa yeni bir proteze de ihtiyacınız olmaz.

Protezi kullanımını ne kadar zamanda tam olarak öğrenebilirim?

Bu sorunun genel bir cevabı yoktur, çeşitli faktörlere bağlıdır: amputasyon nedeniniz, amputasyon seviyeniz, güdüğünüzün durumu, sağlam bacağınızı kullanma potansiyeliniz ve daha birçoğu.
Motivasyonunuz da önemli bir faktördür: operasyondan hemen sora kendinizi hazırlamaya başlamanız,sonrasında sıkça ve yoğun bir şekilde yapacağınız egzersizler bu süreyi azaltacaktır.

Neden amputasyondan hemen sonra protez takamıyorum?

Operasyon sonrası güdük hala şiş ve cilt çok hassasdır. Ayrıca güdük yaranız da iyileşmelidir. Protez uygulamasından önce tam anlamıyla iyileştirici önlemlerin alınması gereklidir.

Güdükteki deriye dokunduğumda "garip" bir his veriyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Amputasyon sonrası, güdükte hassasiyet problemleri oluşabilir. Bunun nedeni operasyon sırasında sinirlerin ayrılmasıdır. Bu anormal hissiyat bir süre sonra düzelebilir. Farklı uyarım şekilleriyle ve örneğin kumaş havlularla veya yumuşak fırçalarla cildi ovarak bu sürece destek olabilirsiniz.

Protezin Ömrü ne kadardır?

Protezin ömrü, kullanım ve çevre şartlarına bağlıdır. SGK 2 yılda bir tamirini karşılar, bazı protezlerde 5 yılda bazı protezlerde 10 yılda bir defa yenileme hakkı verir